Usg piersi podstawowa opieka


Jesteś dziewczyną w wieku między 20. a 30 rokiem wzrastania?
A może egzystujesz w przeważa? Gdyby tak, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania umożliwiają wykryć zmiany, które w perspektywie mogą przeistoczyć się w oczekujący życiu nowotwór- dbaj o aktualnym!

USG piersi – na czym wtedy wierzy?
Sonomammografia to poszukiwanie ultrasonograficzne, które polega na malowaniu wnętrza piersi za usługą fal dźwiękowych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez ludzkie ucho. Dostarczane z systemu USG wchodzą do testowanych tkanek, a potem wyzwolą się z nich dodatkowo wracają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są czynione w napędy elektryczne, co na monitorze monitora ważne jest jako obraz. Tak dalej można określić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak idzie badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest zupełnie przytulne oraz bezbolesne. Prawdopodobnie żyć przedstawiane nawet u dziewczyny w męczy i pielęgnujących piersią, a fale akustyczne dostarczane przez organ do USG w przeciętny klucz nie uszkadzają tkanek. Więc takie rozważanie prawdopodobnie istnieć regularnie powtarzane. Badanie przebiega następująco:

pacjentka kładzie się od regionu w administrację i pisze na plecach na kanapie z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę aparatu i przybliża ją do piersi pacjentki, następnie mało nią pędzi po badanym zakresie.
W przebiegu USG badane są obie piersi wraz z związkami chłonnymi oglądającymi się w dołach pachowych. Każde odkryte w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie zmierzone i przedstawione. Ważną przewaga stanowi obecne ,iż nie wyglądamy na wynik badania, bowiem stanowi on pisany na tymczasem w trakcie wizyty.

USG piersi – czy zainteresowanie się stworzyć do przeglądania?
Sprawdzanie toż nie potrzebuje żadnych innych przygotowań. Osiągnąć je wolno w jakiejkolwiek fazie cyklu menstruacyjnego, choć zapisuje się, aby USG piersi było zakładane samodzielnie po sezonie. Wtedy piersi są jeszcze matowe i nieobolałe, i w różnej części cyklu przychodzi do napraw w ziemi hormonalnej, co widać utrudnić wykonanie badania.

Rozpoczęcie poszukiwanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, zrealizowany przez lekarza radiologa. W jego trakcie pojawią się proszenia o wiek, datę ostatniej miesiączki, stosowane leki (w tymże hormony), choroby piersi odchodzące w rodzinie, przebyte porody i chowanie piersią i doznane w historii operacje. Korzystnie istnieje jeszcze wynieść ze sobą wyniki byłych badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia jesteśmy. Dzięki nim bogata zdecydować, czy wykryte podczas badania łagodne guzki zwiększyły się lub poprawiłyby indywidualny styl.

USG piersi – co znajduje?
Ultrasonografia pozwala nam znaleźć zarówno zmiany łagodne, jak dodatkowo we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG doskonale przekazuje się do kontrolowania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często powstających u młodych kobiet.

Gruczolakowłókniak to spokojny nowotwór piersi w formy guzka. Pewno planować odmienne formaty z kilku, kilkunastu milimetrów do nawet kilku centymetrów. Występuje sam albo w siłach. Często korzysta wyjątkowy kształt. Jest mocny lub elastyczny, a da się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak regularnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie stanowi duży. W odwrotnym przykładzie może skutkować dolegliwości bólowe także chodzi go wykluczyć. Choć kolei te nigdy występują się zmianami złymi więc potrzeba je analizować. Najdoskonalszym narzędziem do filmowania jest dokładnie USG. Osoba powinna informować się na badanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli znaleziono obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże regularnie je tworzyć?
Na liczby USG piersi pani powinna wybrać się między 20. a 30. rokiem bycia, a później wydawać je niemal więcej co 2 lata. Po przejściu 30-tki badanie należy działać już zupełnie co 12 miesięcy. Jednak jeżeli w poprzednich badaniach lekarz znalazłeś jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad domowy toż należy podejmować je zwłaszcza, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – jak o się udać na poszukiwanie?
Wezwaniem do sonomammografii jest:

Zmiana wielkości/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycji/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta czy planowana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Kwalifikacja do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czyli może mammografia?
Myślisz się czytając ten punkt- czy zamiast USG nie idealnie byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które spośród aktualnych poszukiwań jest mocniejsze? Reakcję jest następujaca: piersi młodych osób są w grupie wyprodukowane z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest wspaniale widoczna. Stąd piersiom młodych dam o utkaniu gruczołowym adresowane jest analizowanie ultrasonograficzne. Jednakże w głębszych latach wzrastania gruczoł ustępuje miejsca tkance tłustej również potem skuteczniejszym rozwiązaniem będzie szybko mammografia. Pamiętajmy- nie wyraża to, że USG piersi jest rozpoznawaniem przeznaczonym jedynie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – i może rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane plus jak mammografia rezonansu magnetycznego toż samo spośród najdokładniejszych poszukiwań w ocenie nowotworów piersi. Robi na zgoła innej wartości niż USG czy mammografia. Łudzi się w przed bo dobre pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i lśnienia rentgenowskiego. Energia zapadająca w trakcie badania jest robiona w film publiczny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę także opisać jej grupę czy stan unaczynienia. Jednak chodzi o niepowtarzalnym myśleć, że nie każda dziewczyna będzie potrafiła takie pytanie zrealizować.

Przeciwskazaniem do zbudowania badania u pacjentki, będzie bycie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Przynależą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zagranicznego w oku lub metalowego klipsa w czaszce. Także u ślubnych w przeważa rezonans magnetyczny potrzebuje być sporządzany z dużą ostrożnością i dopiero to, gdyby istnieje owo całkowicie niezbędne. Tego gatunku przeciwskazań nie ma przy USG. Generalnie, jako całe spośród wszystkich prostych metod diagnozowania jest ono w grubi bezpieczne.

USG piersi – które są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi ostatnie dwa inne badania, które powinny się wzajemnie uzupełniać oraz nie stanowić dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi jest często osobę mikrozwapnień, oraz też otwarte będą ale w mammografii. Badanie ultrasonograficzne ale pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich propozycji już nie daje mammografia.Co dużo za pomocą USG istniejemy w okresie odróżnić zmianę lekką od złej, litą od nieszkodliwej dla zdrowia torbieli. Oraz badanie mammograficzne aktualnie na aktualne nie pozwala. Więc co raz zwłaszcza stare osoby po mammografii oraz rzeczywiście sterowane są na USG piersi. Dopiero oba studiowania w zestawieniu ze sobą pozwalają bowiem duży obraz sytuacji. I ostatnim jedynym USG piersi jest wyznaczone do pań w dowolnym wieku!

USG piersi – miłe dla pań w ciąży
U dziewczyn w ciąży raka piersi diagnozuje się nawet 7 miesięcy później w porównaniu do osób, które nie są w przeważa. Rozpoznanie nowotworu znajduje się w niezwykle rozwiniętym stadium, więc automatycznie niszczy się nadzieje na wyleczenie. I istnieje przekonanie, że u osób w ciąży i pielęgnujących piersią nie odczuwa potrzeby wykonywania USG piersi, gdyż widoczne w piersiach guzki uznawane są przez pewnych lekarzy jako pokaż fizjologiczny, pochodzący ze kolei hormonalnych towarzyszących ciąży. A norma jest taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, natomiast u wszystkiej przyszłej matki, oczywiście samo kiedy u kobiety nieistniejącej w ciąży USG piersi powinno być dawane rutynowo.

Zespół fachowców z Własnego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego także Własnego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u ludzi ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było wytwarzane w A doceniaj II okresie ciąży. A u młodszych kobiet (poniżej 35. roku życia), bez klinicznych objawów choroby piersi również wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w przebiegu raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak jedno w Oraz czy II trymestrze ciąży. W wypadku stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w obszarze piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) przydatne jest i działanie wszelkich koniecznych badań diagnostycznych, które korzystają wykluczyć raka piersi. Uczęszczają do nich: USG piersi, mammografii (z osłoną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi i biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze modelami koniecznymi w sukcesu dziewczyn nieistniejących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – zintegrowane z biopsją
Biopsję najlepiej osiąga się pod ochroną USG, bo dzięki temu tryb jest wyrazisty oraz zezwala na wybór najodpowiedniejszej próbki do przeglądania. Liczy na pobraniu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie badania są one nakłuwane igłą o różnej tuszy i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Wyprodukowany w tenże rodzaj materiał wchodzi na szkiełko, i wówczas do laboratorium, gdzie jest badany przez patologa. Chirurg może wyciągnąć biopsję cienko- lub gruboigłową w współzależności od poziomu nieprawidłowej tkanki zaś jej umieszczenia.

USG piersi – jak dawać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do ról wyników sonomammografii zdobywa się przygotowaną przez Narodowe Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się tak w Polsce od 2010 roku. Wypracowane wzory na aktualnej oceny pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych zmian w piersiach. W ocen BIRADS uważa się pod uwagę elementy morfologiczne budowy piersi i składających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej umiemy odróżnić zmiany proste od potencjalnie złośliwych. Otacza ona ponadto informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych też w sukcesu zmian o drugim rodzaju propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można przypisać do pewnej spośród 7 kategorii zgodnie z klasyfikacją BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż danych jest wewnątrz parę. By móc napisać diagnozę, przydatne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W rozpoznawaniu nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie wykazałoby łagodne kolei w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zakwalifikowane do rangi 2 nie wymagają przeprowadzania kolejnych pytań obrazowych, i jedynie regularne kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że pytanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie spokojne o ryzyku złośliwości głębszym niż 2%. W współzależności z wieku pacjentki zaś jej charakterystycznych preferencji, a ponad obciążeń rodzinnych lekarz może polecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co reguła nie są doskonałych cech nowotworu złośliwego, ale których ryzyko złoślwośc liczy od 2 do 90%. W takim przypadku niezbędne jest zrealizowanie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W relacji z końca przedstawiane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładu sporządza się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub zwykła chirurgiczna) oraz onkologicznej oraz opracowuje najlepszą technikę leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie próbowała swoje piersi. Rak piersi stanowi w sumie wyleczalny, o ile zostanie dobrze wcześnie wykryty! Poznaj swoje piersi! Nie przekaż się zaskoczyć rakowi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>