Nieurazowe obrzęki kończyn – przyczyny

Opuchnięta i zbolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dolegliwości. Jeśli nie znamy powodu zmian w elastyczności i jej wyglądzie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz powinien również zgromadzić odpowiedni wywiad. Sporo chorób współistniejących może być powodem opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego manifestują się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

https://krakow.bodymove.pl/czy-fala-uderzeniowa-boli/

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Wielokroć ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze nierzadko mają źle działający układ termoregulacji. W ich przypadku choćby chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może powodować kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe również mogą powodować obrzęki kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niepowiązana z urazem, w której zaobserwujemy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza ażeby dostać skierowanie na potrzebne badania. Nieprawidłowo działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze znaczniejszej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Zatem trzeba reagować prędko i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>